Xsolar.hr

Kućne solarne elektrane vaš su korak prema energetskoj neovisnosti, manjim računima i direktnom pozitivnom utjecaju na okoliš.

Iskoristite sufinanciranje do 80% i investirajte u vlastiti izvor električne energije!

FZOEU sufinancira do 80% ugradnje solarne elektrane, a investicija se isplati kroz 5 godina.

Zašto kućna solarna elektrana?

Zaštita od mogućeg rasta cijena ugradnjom kućne solarne elektrane postanite energetski neovisni

Manji računi - do 75% manji trošak električne energije

Desetogodišnje osiguranje Vaše solarne elektrane - u slučaju nepogode ili kvara

Ugradnjom kućne solarne elektrane raste vrijednost Vaše nekretnine

Jamstvo - 25 godina na proizvodni kapacitet solarnih panela

Direktan pozitivan utjecaj na okoliš - zajedno za bolje, zelenije i održivije sutra

Do energetske neovisnosti u 5 koraka!

1

Prikupljanje podataka - orijentacija, tip krova i kuće, podneblje

2

Ponuda kreirana upravo prema Vašim specifikacijama

3

Odabir idealne ponude i potpis ugovora

4

Dokumentacija - prepustite je nama

5

Instalacija i puštanje kućne solarne elektrane u pogon i plaćanje

Omogućujemo jednostavnu kupnju za dugoročnu pametnu investiciju

Nudimo Vam rješenje s ključem u ruke

Nakon zaprimanja upita nudimo Vam besplatno energetsko savjetovanje prilagođeno Vašim potrebama za električnom energijom. Savjetovanje možemo obaviti i u Vašem domu. Također jamčimo ishođenje i uređivanje svih suglasnosti potrebnih za postavljanje i rad solarne elektrane.

Osiguravamo opremu vrhunske kvalitete i njezinu reciklažu

Solarna elektrana sastoji se od opreme vrhunske kvalitete koja omogućuje učinkovit rad i dobivanje energije na ekološki prihvatljiv način. Upotrebljavamo prvorazredne solarne panele robne marke.

Naša stručnost dokazana je u praksi

Ponudom suvremenih rješenja jamčimo pouzdanu i ekološki prihvatljivu opskrbu energijom, čime pridonosimo stvaranju niskougljičnog društva.

Ostajemo uz Vas i nakon instalacije

 Nakon instalacije pružamo vam podršku i servis za sav radni vijek elektrane. Uz vas pratimo rad vaše solarne elektrane i savjetujemo vas oko operativnih postupaka solarne elektrane.

Kako radi solarna elektrana?

Solarni paneli

Kada sunčeva svjetlost pogodi solarnu ploču, između prednje i stražnje strane stvara se električni napon. Ovaj napon tvori istosmjernu struju.

Inverter

Istosmjerna struja se zatim šalje u pretvarač. Inverter pretvara istosmjernu struju u izmjeničnu i šalje je u Vaše utičnice.

Mreža

Višak električne energije otkupljuje Vaš opskrbljivač i time Vam umanjuje račun za energiju koja se potroši iz mreže.

  1. SOLARNI PANELI
  2. INVERTER
  3. MREŽA

Za prijavu na natječaj Fonda (FZOEU) trebali biste ispunjavati sljedeće uvjete:

Provjerite rad svoje elektrane na mobilnom telefonu

Zanima li Vas kako Vaša solarna elektrana funkcionira? Sve informacije o njenom trenutnom radu i objektu na kojem je instalirana možete pronaći u mobilnoj aplikaciji. Provjerite koliko kilovat sati energije ste proizveli, procijenite učinkovitost svoje solarne elektrane i provjerite rad njenih fotovoltačnih panela.

Često postavljana pitanja

Solarni potencijal svake kućne elektrane je jedinstven. Ovisi o lokaciji kuće, sunčanim danima određenog područja, površini, tipu i orijentaciji samog krova.  Obratite se našim stručnjacima za savjet oko izračuna optimalne snage elektrane koji će zadovoljiti vaše energetske potrebe, ugradnje i  financiranja elektrane.

Na temelju podataka o godišnjoj potrošnji kupca u pojedinoj tarifi naši savjetnici procjenjuju potencijal pojedine lokacije. Naravno on ovisi i o nizu ostalih informacija (krov, podneblje, nagib krova…) kojom se računa slobodna površina za solarne panele. Primjerice, za elektranu od 3kWp dovoljno je cca 20 m² krova, a za elektranu od 5kWp dovoljno je cca 26 m² krova. Upravo zato važno je kreirati personaliziranu ponudu prema vašim specifikacijama. 

Samu montažu kućne solarne elektrane rade naši ovlašteni montažeri, a sam proces montaže može trajati između 1-2 dana ovisno o veličini elektrane.

Od samog početka – vaše zainteresiranosti i prikupljanja ključnih informacija pa sve do puštanja kućne elektrane u pogon potrebno je do max. 180 dana. Iako se radi o procesu od svega 5 koraka, planirajte unaprijed!

Kućna solarna elektrana proizvodi električnu energiju i u hladnijem razdoblju godine, no u manjem intenzitetu. Faktori o kojima ovisi proizvodnja električne energije su: vremenski uvjeti, broj sunčanih sati, intenzitet sunca te kut postavljanja solarnih panela.

Potpisnik ugovora za kućnu solarnu elektranu mora biti osoba koja je ujedno vlasnik OMM-a (obračunskog mjernog mjesta) na koji se planira priključiti kućna solarna elektrana. Za ugradnju solarne elektrane na krov nekog objekta potrebno je imati suglasnost svih vlasnika katastarske čestice.

Kućna solarna elektrana može se ugraditi i na zgradu, no uvjet za ugradnju elektrane je suglasnost svih suvlasnika zgrade.

Solarna energija osim što je ekološki prihvatljiva, financijski je dugoročno isplativa. Povrat investicije za prosječnu obiteljsku kuću u Hrvatskoj očekuje se kroz 6 do 8 godina, nakon čega elektrana počinje svome vlasniku donositi dobit. 

Solarni paneli imaju 25 godina garancije na proizvodni kapacitet. Dodatno, paneli kao i inverteri imaju standardna proizvođačka jamstva, čija je duljina ovisna o proizvođaču.

Polica osiguranja ima pokriće za sljedeće rizike: požar, oluja, tuča, direktni udara groma, eksplozija, pad i udar zračne letjelice, pritisak snijega, lom i rušenje predmeta, potres, odgovornost za štetu trećim osobama.

Predmetna polica štiti i za slučaj da nakon ostvarenja jednog od osiguranih rizika dođe do prekida rada fotonaponskog sustava te nemogućnosti korištenja istoga.

Da, nakon puštanja elektrane u trajni pogon korisnicima se omogućava da putem aplikacije prate proizvodnju svoje kućne solarne elektrane.

Energija koju proizvodi kućna solarna elektrana primarno se usmjerava na trošila električne energije te ta trošila ne moraju preuzimati energiju iz mreže, već svoju potrebu za električnom energijom zadovoljavaju energijom proizvedenom u kućnoj solarnoj elektrani. Na taj način se iz mreže preuzima manja količina energije te se ostvaruje ušteda električne energije.

Kada kućna solarna elektrana proizvodi više energije nego što je to potrebno električnim trošilima u kućanstvu, višak energije se predaje u mrežu.

Kupci iz kategorije samoopskrbe na računu dobivaju informaciju o količinama energije koje su preuzete (u slučaju kada je proizvodnja energije premala da bi pokrila potrebe električnih trošila u kućanstvu) i predate (u slučaju kada je proizvodnja energije veća od potreba trošila u kućanstvu) u mrežu. Razlika između preuzete i predate količine se fakturira na mjesečnoj razini po iznosu koji je definiran ugovorima o opskrbi i otkup.

Solarna elektrana u biti je rješenje prilagođeno potrebama pojedinaca. U posljednje su vrijeme sve češći slučajevi u kojima veći broj pojedinaca ulaže u zajedničku solarnu elektranu, za što je prvi uvjet međusobni dogovor o načinu proizvodnje električne energije i utvrđivanju zajedničkih potreba.

Neprocjenjivo je imati vlastiti obnovljiv i ekološki prihvatljiv izvor energije, čega danas možda nismo još dovoljno svjesni. Naime, vlastiti izvor energije pruža nam neovisnost o variranju cijena energenata na tržištu te o gospodarskim i političkim zbivanjima koja mogu utjecati na opskrbu energentima. Iako se investicija u solarnu elektranu na prvi pogled čini visokom, tijekom njezina predviđenoga životnog vijeka koji iznosi 30 godina uštedjet ćete nekoliko desetaka tisuća eura.

Ne, nažalost. Električnu energiju možete upotrijebiti samo na objektu na koje je priključeno obračunsko mjerno mjesto i na kojem je postavljena solarna elektrana. Daljinski prijenos nije moguć. Solarnu elektranu možete postaviti na objektima (nadstrešnica, šupa, staja) u neposrednoj blizini vaše kuće.

Ključni parametri koji utječu na statiku i robusnost pojedinačnoga montažnog sustava su sljedeći: 

  • nadmorska visina objekta, odnosno vaše kuće 
  • visina kuće (što je viša, to je i veća konačna vrijednost opterećenja vjetra) 
  • nagib krova 
  • rasponi nosača koji sačinjavaju krovište (rogovi, grede i letve) 
  • mikrolokacija kuće, odnosno kategorija terena po normi Eurocode (što je kuća bliža samom središtu naselja, manje je konačno opterećenje) 
  • visina statike kuće. 

Vrlo je važna i stručna izvedba i montaža, npr. uzimanje u obzir dilatacije profila montažnog sustava koji su najčešće izrađeni od aluminija koji se prilično širi pod utjecajem topline. 

Model "ključ u ruke"